Delar din bild, förvånades över i både Frankrike och Tyskland att i stort sätt alla höll skyltad hastighet. Här hemma är +10 regeln standard på de flesta vägar. Hur har det blivit så? Har vi för orealistiska gränser?
Delar din bild, förvånades över i både Frankrike och Tyskland att i stort sätt alla höll skyltad hastighet. Här hemma är +10 regeln standard på de flesta vägar. Hur har det blivit så? Har vi för orealistiska gränser?
Läs gärna Cykel strategin från Trafikverket - här talas också om skydds kläder, ABS etc. för trampcykel.
Bra Skye!
Skrev under i går kväll - men jag tycker att det är fan så illa att jag skall behöva få reda på det via SPORTHOJ! utan att det står ett enda ord om det här inne. Riktigt jäkla illa.
Hampe
Yes! Forum is da shit.
Jag brukar följa det som sker här inne dagligen - flera gånger dagligen.
Hemsidan bara någon gång per dygn.
Facebook ytterst sparsamt. Jag gjorde ett försök idag att kommentera idioti, men det blir bara för dumt.
Det rinner liksom bara undan. Som att försöka anlägga en damm på toppen av en kulle, typ.
Folkens!
Krauser ligger som vi alla vet grymt i framkant. Alla vi som kört R90S vet att Krauser is were it's at...
Jag kollade i hemmaarkivet, och tror ni inte att dom förutsåg denna situationen redan för förti år sedan...?
![]()
"Made in Western Germany"...
När jag bläddrade fram denna bilden kom jag ihåg varför jag envisas med packrulle och (kanske) packväska.
Vem vill lida i 130 km/h när man är på semester...?
Hampe
Jag vill skriva under uppropet. Men det fungerar inte. Det fattas bokstäver och texten ser konstig ut. Jag klickar på "kriv under", ja det står så. Hjälp! Vad skall jag göra?
Fan Hampe... man lobbar inte in sånt.
Nu har dom ju den givna genvägen in i 130 träsket för med deras lysande logik kommer ju givetvis ett lagförslag om att alla skall ha en Krauser på hojen.
Inte nog med att man bara kan köra i 130 man skall se ut som en touringnisse också, inget ont om dom som tourar men min hoj kommer att se helknepig ut![]()
Att Trafikverket har denna lista är klart skamligt men att SMC undanhållit denna information från sina medlemmar under all denna tid och försökt smöra inför Trafikverket med att hitta på en klantig policy om extrema beteenden där minsta hastighetsöverträdelse skulle tillhöra extrema beteenden som också fick en hel del medlemmar att ilskna till är ännu mer skamligt!
Man undrar vad mer ni på SMC undanhåller från dess medlemmar i dagsläget!? Det väcker även frågan vems ärenden SMC går, är det verkligen dess medlemmars eller är det sina alldeles egna?