Transport av Mc från Tyskland

kkj

New member
Har en MC på gång i norra Tyskland. Enda hindret är transport hem. Biltransport, upp mot en 10 000 av de bolag jag frågat. Hade hojen kostat 150 000 hade det inte betytt så mycket, men i detta fall blir det över 20% på inköpspriset och det känns fånigt.
Är det någon vet av något billigare eller smartare?
 

kkj

New member
Kör hem den. Enda kostnad blir bensin och nån natt på B&B. (+ ev nån tillfällig försäkring för den tid tid du kör hem)

Avstånd: drygt 100 mil. Nej det är en dålig ide med den hojen. Det är dessutom en kostnad att komma på plats
 

dalis

New member
Ta den på en släpkärra efter bilen. Du skall väl ändå ner och kolla på den enda extra är att du drar ett släp.
H.S.K.D.V.
 

Hampe

Skriver massor!
Kolla detta företag som annonserat i MC-Folket om transporter av MC tor Italien. http://www.karlssonspedition.se/

Karlsson är en strikt Italienspeditör, duktiga på det dom håller på med, men det blir nog knövligt att be honom lämna plats i Verona för att sedan stanna till och komplettera halvvägs uppe i norra Tyskland.

@ TS
Om du med "norra Tyskland" verkligen menar riktigt norrut; "Landet mellan haven" så finns det en duktigt, nischad transportör i mellan Luebeck och Hamburg som heter Steffensen. http://www.steffensen.de/
"Nischad" så tillvida att dom helst vänder upp bilarna redan innan Hamburg. Tror aldrig jag sett någon av deras bilar söder om Hannover, ens.
Räkna med att du får leverera hojen till deras terminal, och även hämta den på lämplig terminal någonstans i Sverige.

Som du förstår av de priser du fått från andra speditörer vill man generellt sett inte ha MC-som last ombord på bilarna.
För mycket bök, för krångliga och gnälliga kunder och för mycket användbar lastyta som försvinner vid sidan och ovanför motorcykeln.

Traditionella samlastare brukar kräva att motorcyklar är förpackade och hanterbara med truck.
Enklast löser man det genom att spika ihop 2 x EUR-pallar som bas, ställa dit och säkra hojen, och sedan "bygga låda" innanför pallarnas ytterkanter med plyfa eller OSB-skiva.

Har man upparbetat en kontakt med en och samma transportör, och kunnat visa för dem att man kan presentera korrekt förpackat gods på rätt sälle i rätt tid flera gånger på raken så finns chansen att komma ner i pris - om man visat sig värdig, så att säga.

Tala med Steffensen - kanske kommer ni överens och kan jobba ihop. Tyska är det som gäller, men det har du säkert förstått...?





Ta den på en släpkärra efter bilen. Du skall väl ändå ner och kolla på den enda extra är att du drar ett släp.
H.S.K.D.V.

Ja, det är ju det som är det vettigaste. Ta med några polare, handla bärs, ha kul.
Hittar man ett Erdé-släp så kan man ju hysta upp det på taket med hjälp av polarna innan färjetransporten och tjäna några spänn på det viset.

Men, att tjäna några pengar på att själva importen av hoj från Tyskland är nog svårt med dagens ihåliga krona och påföljande registreringskostnader.
Visst; man kan dra nytta av den mycket större marknaden, och det faktum att hojar där nere oftast är bättre underhållna, bättre servade och bättre utrustade - men några större pengar att tjäna finns det inte längre.



Hampe
 
Last edited:

kkj

New member
Karlsson gav det billigaste alternativet så långt, även om det var utanför deras rutt.

Ta med några polare, handla bärs, ha kul.
Jag har inga polare.
Avsikten är inte att "tjäna pengar". Tvärtom en dålig affär rent ekonomiskt. Man kan emellertid ha andra preferenser. Finns bara så få i Sverige och ingen vill sälja.
 

Hampe

Skriver massor!
Jag har inga polare.
Avsikten är inte att "tjäna pengar". Tvärtom en dålig affär rent ekonomiskt. Man kan emellertid ha andra preferenser. Finns bara så få i Sverige och ingen vill sälja.

Quelle surprice! :D

Nä, det är ju det större urvalet som är intressant med att kolla på mobile.de nuförtiden.
Tjäna pengar blir svårt.

Lycka till med affären, berätta hur det avlöper.


Hampe
 

JEPPA

New member
Hyr en skåpbil med lastutrymme och fastsättningsöglor. Det hade jag när vi tog hem HD-sporter en från Hamburg.
 
Top