Jul kul på två hjul i Spanien och Marocko

Chopperbyggarn

New member
När Jul ledigheten infann sig så lastade vi upp en av mina hojar på bil släpvagnen (ursprungstanken var två hojar) och så bar det iväg destination Spanien men i övrigt inget planerat utan snarare lite idéer om vad det skulle bli.
När vi kommit till Valencia började jag bli bra sugen på att köra hoj solen sken och vädret var behagligt varmt.

Ett samtal till en bekant i Sverige som har känningar i Alicante, han rekommenderade någon av långtids parkeringarna vid flygplatsen där (flygplats parkering hade jag själv redan innan i tankarna) så bilen och kärran fick parkeras där till förmån för hojåkning.
Marocko fanns med som ett alternativ högt upp på tankelistan så vi körde söderut. Väl i utkanten av Algeciras började det dyka upp skyltar om färjebiljetter till Tanger och Ceuta.
Frugan fick syn på en ”biljett kiosk” och ropade ”stanna här” gick till närmaste ”Kiosk” och några minuter senare var hon tillbaks med färjebiljett för två personer och en motorcykel till Ceuta med öppen retur. Bråttom båten går om 45 minuter….ja,så var vi på färjan till nord Afrika innan vi visste ordet av det!

Afrika är den enda världsdel(utom Antarktis) som jag inte kört hoj på eller ens besökt tidigare så det kändes lite spännande!
Väl i Ceuta som tillhör Spanien upptäckte jag på hotellet att jag glömt det gröna kortet hemma så ett samtal till försäkringsbolaget och dom skickade en kopia via e-mail som hotellet printade ut i färg.

Nästa dag korsade vi gränsen till Marocko snabbt och smidigt!
För att göra en lång historia kort Så körde vi igenom Anti Atlas till Fez vidare på små vägar förbi Sefrou – Boulmane –Boumia-Ouawmana där vägen blev lite större vidare mot Beni Mellal till Marrakech i västra delarna av Mellan Atlas där snön precis töat bort efter ett snöoväder några dagar tidigare, mycket vackert och härliga hojvägar. Har säkert varit många svenska turister och hojåkare här tidigar…. En trevlig polisman som stoppade oss vid en ”check point” avslutade med ”GOD JUL” med perfekt uttal !

Marrakech kändes intressant med sina mängder av marknader runt den stora Moskén. Då jag samlar på flaggor från utom Europeiska länder som jag kört hoj i så var här ett gyllene tillfälle att leta men vi blev allt snurrigare av att leta i detta virr varr av gränder och marknader åt alla håll tills en ung man som pratade perfekt Engelska följde oss till rätt ställe och även prutade bort ”turist priset åt oss”.

Då tiden var knapp fortsatte vi nästa dag till Casablanca där vi vid första ”kart paus” överraskades av en Svensktalande Marockan på en Scooter…han hade bott i Sverige för 30 år sedan.
Sedan var det mestadels betalmotorvägar förutom genom Rabat och Kenitra sedan tillbaks till Ceuta- Spanska fastlandet hämta upp bilen med kärran i Alicante.
Jag fortsatte att köra hojen till Franska gränsen i Pyreneerna sen fick det bli bil resten av hemvägen.:tomte:
Anders.J
 

Avarage

New member
Ha, vilken COOL resa! Gillar upplägget, stick-anpassa efter vad som kommer upp och villja. DET är livskvalité det! :tummenupp

Hmm, glömde ju: Tack för att du delar med dig av erfarenheten/resan!

Mvh!
// Niklas
 
Last edited:

Maria Nordqvist

Super Moderator
Jag instämmer! Bara synd att ni inte fick ta med två hojar - det får bli målet för nästa år! Tack för att du visar vad som är möjligt Anders.
 

Yxan

Member
Kan bara instämma; jäkligt sucker ride - härliga bilder!

Så om jag hajar dig rätt; mao inga större problem (alls) att göra en kortare sväng över till nordafrika/Marocco?!
Låter mycket intressant då nästa års långrepa (2014!!) troligen lutar åt Gibraltar.
Mao, allt kan hända... ;-)

Tack för att du delar med dig.
Mange

http://beronius.eu
 

Chopperbyggarn

New member
Ja, det är precis så enkelt som beskrivits! Pass, reg bevis, internationellt körkort samt grönt kort och reseförsäkringsnumret som finns på hemförsäkringen. Dessa saker har man givetvis alltid med sig vid utlandsresa då man aldrig vet vart färden bär iväg...

En e-mail adress typ hotmail eller liknande som går att öppna på vilken dator som helst över hela världen är bra att ha då försäkringsbolag kan skicka kopior dit som man glömt innan samt om man är "ordnings människa" skannar alla tänkbara viktiga papper och dokument och skickar till sig själv ,så kan man låna en dator och printa ut kopior varsom helst i världen vid behov.

Att göra sådana här löst plannerade resor är mycket nyttigt och hälsosamt!!:tummenupp

För den som är mer nyfiken så har jag lagt ut på Youtube 20 klipp från Marocko och 3 klipp från Ceuta. Här går det även se hur vinglig en hoj kan bli att manöverera i låg hastighet när den är för hårt baklastad (tunga packväskor+passagerare med ryggsäck). Det är nästan enbart filmat under körning så det är mycket "väg och styre"

Bara att söka på Chopperbyggarn på youtube så hittar ni en del av klippen.:tomte:

Anders.J
 

Chopperbyggarn

New member
Hmm, få se nu hur gör man? Försöker lägga in Youtube klipp med bild då jag märkt att iallafal jag själv tycker att det är betydligt trevligare och mer lockande att klicka på för att se än bara en intetsägande "torr" länk. Få se nu om det lyckas...:p
 

Yxan

Member
Då det ser ut att bli 3~4 dagar i Marocko i sommar har jag här samlat på mig några matnyttiga sajter.
Om det blir via Tanger-Med port (Ksar El Majaz) eller Ceuta återstår att se...

Morocco Overland
http://www.morocco-overland.com

Boken som omnämns på ovan sajt kan även beställas hos bokus.com
http://www.bokus.com/bok/9781905864539/morocco-overland-route-guide-from-the-atlas-to-the-sahara/

Morocco Knowledgebase (av Tim Cullis)
http://www.morocco-knowledgebase.net/forum/forum.php

På ovan sajt, se bl a tråden; Forum --> General reference sections --> Before you go --> Import forms, fiches och tanka ned den sk FICHEn.

Horizons Unlimited - Morocco
http://www.horizonsunlimited.com/hubb/morocco/

Blankett för införsel av fordon till Marocko = Declaration D’Admission Temporaire de Moyens de Transport (D16)
http://www.douane.gov.ma/web/guest/d16ter/#http://www.douane.gov.ma/d16ter/formAT.jsf

Via https://www.motormannen.se ordnads internationellt kör- och campingkort (ordnades dock på plats i Sthlm).

Hos http://www.forsakringskassan.se/privatpers/utomlands beställt EU-kortet, blir ju ett par EU-länder under trippens gång...

Hos https://bestallregbevis.transportstyrelsen.se/Start.aspx beställt ett till regbevis del 1/blått (måste med i original).

Via mina försäkringsbolag (Folksam/IF); hemförsäkringsbevis + grönt kort för hojen.
Passet är giltigt tom 2016...

Mange
 
Last edited:
Top